Historia

Historia Koła Przyjaciół Radia Maryja w Dortmundzie” … Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie radio, i że nazywa się Radio Maryja”
Słowa Ojca św. Jana Pawla II do uczestników II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Rzymu. Plac św. Piotra – 29. Marca 1995 r.

Pierwszy raz o Radiu Maryja usłyszeliśmy latem 1993 podczas pobytu w Polsce. W tym czasie odbiór tego Radia w Niemczech był niemożliwy. Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości odbioru Radia Maryja przez satelitę, zrobiliśmy wszystko, aby to Katolickie Radio mieć również w swoim domu. W miare upływu czasu i słuchania różnych audycji powstała myśl propagowania Radia Marzja wsród Polonii i ludzi modlących się po polsku w naszej Dortmundzkiej Misji Katolickiej.
Chcąc zasięgnąć informacji o działalności Kół i Biur Radia Maryja nawiązałem w 1995 r. korespondencję z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem, Dyrektorem i zalożycielem Radia Maryja w Toruniu. W otrzymanym piśmie O. Tadeusz Rydzyk CSsR /Redemptorysta/ zmobilizował nas do dalszego działania przez rozpowszechnianie materialów dotyczacych Radia Maryja.

W marcu 1996 przed kolejnym wyjazdem do Kraju spotkałem się z ks. Proboszczem Ryszardem Mroziukiem i wówczas przekazałem swoje pragnienie – utworzenie Koła Przyjaciół Radia Maryja przy PMK w Dortmundzie. Ks. Proboszcz był zadowolony z takiego pomysłu i udzielił nam na dalszą działalność swego kapłańskiego błogosławieństwa. W dniu 27.03.93 odbyłem spotkanie w siedzibie Radia Maryja w Toruniu, gdzie otrzymałem materiały, według których należy organizowac Koła Przyjaciół Radia Maryja. W tym spotkaniu wzięli udział również moja córka Hanna i mój syn Tomasz. Po powrocie do Dortmundu wszystkie informacje przekazałem ks. Proboszczowi.
Jako członek Rady Parafialnej kilkakrotnie przedstawiałem te bardzo ważne sprawy członkom Rady. Reakcje były różne, ale więcej siły do dalszego działania dały nam kolejne rozmowy telefoniczne z Ojcami Janem i Robertem, pracującymi w Radiu Maryja.
Po kolejnym posiedzeniu Rady Parafialnej i przedstawieniu warunków powstania Koła Przyjaciół Radia Maryja, ks. Proboszcz Ryszard Mroziuk wyraził zgodę na zakup urzadzeń do odbioru satelitarnego i nagłośniajacego oraz ich założenie w czterech pomieszczeniach Polskiego Domu Katolickiego przy PMK w Dortmundzie. Prace te zostały wykonane w bardzo szybkim tempie, aby umożliwić wiernym z PMK, a zwłaszcza mieszkańcom polskiego osiedla Do – Eving, uczestnictwo w staropolskim nabożeństwie wielkopostnym Gorzkie Zale. Nabożeństwo było transmitowane z kościoła p.w. św. Krzyża w Warszawie, a kazania pasyjne głosił Jego Eminencja ks. Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski. W nabożeństwie tym uczestniczyło od 8 – 17 wiernych, przeżyli oni to z wielką radością, ponieważ w Niemczech nabożeństwo to jest mało praktykowane. W ten sposób umożliwiono także słuchanie polskiego katolickiego Radia Maryja osobom, które oczekiwały na swoje dzieci uczące się jezyka polskiego i religii.

 

W dniu 12.04.97 wielbiciele Radia Maryja z Dortmundu i Witten wzięli udział w spotkaniu Rodziny Radia Maryja w Belgii w miejscowosci Ohain koło Brukseli. Nadmienić należy, że jest tam tylko belgijska parafia a jej proboszczem jest polski ks. Krzysztof Pastuszak – który opiekuje się również Polonią z tego terenu. W tych spotkaniach uczestniczyli Hanna i Tomasz Jurkiewicz oraz Marek Rosiński z rodziną.
15.04.97 był bardzo radosnym dla nas dniem. Po kolejnej rozmowie z ks. Prałatem Ryszardem Mroziukiem, Proboszczem PMK w Dortmundzie otrzymaliśmy upragnione błogosławieństwo na założnie Koła Przyjació Radia Maryja.v W dniu 20.04.97 odbyła się pierwsza Msza św. w intencji Radia Maryja, przygotowana przez nowo powstałe Koło. Od 04.05.97 w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 8.30 odbywały się w kościele St. Marien przy Bayrischestr. 177 w Dortmundzie msze św. w intencji Radia Maryja.

W dniu 01.06.97 odbyło się pierwsze spotkanie Koła Przyjaciół Radia Maryja przy PMK w Dortmundzie, na którym omówiono cele działalności Koła. Na spotkaniu założycielskim obecnych było 38 sympatyków Radia Maryja, z czego 28 osób zgłosiło akces wstąpienia do Koła. W spotkaniu uczestniczył wziął ks. Kazimierz Dąbrowski i ks. Janusz Kocoń. Wybrano szescioosobowy zarząd Koła. W dniu 20.07.97 odbyła się Msza św. w PMK w Kassel w intencji Radia Maryja.

W związku z zaistniała klęska powodzi w naszej Ojczyźnie przedstawiciele Koła zorganizowali w kościele St. Franziskus w Witten zbiórkę pieniędzy na ten cel, które zostały wpłacone na konto naszej Misji w celu przekazania na konto Caritas Polska.
Od 22.08.’97 w każdy piątek po Mszy św. o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Anny przy Rheinischestr. 174 odmawiana jest koronka do Miłosierdzia Bożego, przez członków Koła.

11.10.’97 – członkowie naszego Koła wzięli udział w kolejnej pielgrzymce, która tym razem prowadziła do Banneux w Belgii. Po Mszy św. odbyło się w kaplicy spotkanie informacyjne ze słuchaczami Radia Maryja w zachodniej części Niemiec (Aachen, Köln, Bonn), z Belgii oraz z Francji. Rozdano dużą ilość materiałów informacyjnych i obrazków pamiątkowych dotyczących możliwosci odbioru Radia Maryja przy pomocy satelity oraz krótkich fal.

W dniu 21.02.98r. wysłano cztery paczki z odzieżą dla powodzian w naszym kraju. Przesyłka została skierowana do parafii w Lewinie Brzeskim, skąd otrzymaliśmy podziękowanie za otrzymane dary.
Dzień 13.06.1998r. – był dla Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie szczególnie uroczystym dniem, ponieważ na wspólną Eucharystię została zaproszona cała Rodzina Radia Maryja rozsiana po całym świecie. Na tą uroczystość przybył z Torunia dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz o. Piotr Andrukiewicz i o. Jan Król.

W dniach 28.07.98r. i 02.08.98r. Koło Przyjaciół Radia Maryja przy PMK w Dortmundzie zorganizowało zbiórkę „DAR DLA POWODZIAN 98r.”.
10.10.1998 r. – w Banneux (Belgia) odbyło się spotkanie Polonii z Francji, Holandii, Belgii i Niemiec. Na to spotkanie z Matką Boską Ubogich zostało zaproszone Radio Maryja, które transmitowało całą uroczystość. Z tej okazji młodzież z Koła Przyjacióą Radia Maryja, działajaca przy PMK Dortmundzie zorganizowała pielgrzymkę autokarową. Z Radia Maryja przybyli o. Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia Maryja, o. Jan Król, prof. Piotr Jaroszyński oraz technicy.

 

22. i 23.06.1999r. przedstawiciele zarządu Koła uczestniczyli w spotkaniach z Fundacja „Nasza Przyszłość” w Szczecinku i w Radiu Maryja w Toruniu. Przeprowadzono rozmowy w Radiu Maryja z o. Tadeuszem Rydzykiem na temat możliwości transmisji z Niemiec.
26. i 27.06.1999r. Radio Maryja gościło w Neviges i w Bonn. W spotkaniach tych uczestniczyli przedstawiciele naszego Koła. 11.07.1999r. spotkanie Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze.
17.07.1999r. nasze Koło przystapiło do Komitetu SOS dla Radia Maryja. Zebrano 510 podpisów.
28.-30.07.1999r. przeprowadzono rozmowy z Proboszczem PMK Dortmund ks. Prałatem Ryszardem Mroziukiem i z o. Dyrektorem Radia Maryja Tadeuszem Rydzykiem na temat transmisji spotkania Rodziny Radia Maryja w Dortmundzie.
02.10.1999r. spotkanie z Rodzina Radia Maryja w Banneux w Belgii.
03.10.1999r. spotkanie w Aachen.
06.11.1999r. w Dortmundzie pod przewodnictwem J.E. ks. Biskupa E. Janiaka z Wrocławia spotyka sie Rodzina Radia Maryja z całego świata. Przybywają ojcowie z Radia Maryja. Całość transmitowana była na antenie Radia Maryja.

23.01.2000 przybył do P.M.K. w Kassel, o. Jan Król. Po uroczystej Mszy św., podczas której homilię wyglosił o. Jan Król odbyło się spotkanie dla sympatyków Radia Maryja.
18.03.2000 przedstawiciele naszego Koła spotkały się z o. Dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem, o.Robertem, o. Jackiem, o. Janem i o. Grzegorzem w Radiu Maryja.
25.03.2000 „Dzień świetości życia” na Mszy św., o godz. 19.00, została podjęta „Duchowa adopcja” przez 57 wiernych. To uroczyste przyrzeczenie zostało złożone podczas Mszy św. w obecności Ks. Stanisława i ks. Herberta.
04.06.2000r. kolejna Msza św. oraz jubileusz naszego Proboszcza ks. Prałata dr Ryszarda Mroziuka- 55 rocznica urodzin jak również 30 lat kapłaństwa. Z tej okazji po Mszy św. wręczono Jubilatowi wiązanke biało-czerwonych róż. W spotaniu udział wzięła sympatyczka Radia Maryja s. Kornelia, ze zgromadzenia SS. Służebniczek z Katowic.
09.07.2000r. udział we Mszy św. sprawowanej dla pracowników Radia Maryja w Domu Słowa w Toruniu, a następnie w spotkaniu z pracownikami Radia Maryja. 04.11.2000r. III spotkanie Rodziny Radia Maryja w PMK w Dortmundzie.

11.03.2001r. po raz kolejny Rodzina Radia Maryja z Dortmundu spotkała się o godz. 9.00 na wspólnej modlitwie w intencji poczętych ale jeszcze nienarodzonych dzieci, o godz. 9.30 uczestniczyliśmy w Najświetszej Ofierze. Po Mszy św. odbyło sie kolejne spotkanie z udziałem ks. Proboszcza dr R. Mroziuka i ks. Herberta.

13 maja 2001 r. , w 20-tą rocznicę zamachu na życie naszego Papieża, od godz. 9.00 adorowaliśmy wystawiony Najświętszy Sakrament i modlitwę różańcową ofiarowaliśmy w obronie poczętego życia, a o godz. 9.30 kolejna Eucharystia w stałych intencjach. Po Mszy św. odbyło sie spotkanie Rodziny Radia Maryja. W spotkaniu udział wzięli: ks. Proboszcz, ks. Herbert, s. Kornela ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej z Katowic, siostra rodzona p. Agnieszki.
25 i 26 marca 2001 r. wierni PMK w Dortmundzie podjęli po raz kolejny duchową adopcję poczętego życia. 13 maja 2001 r. , w 20 – tą rocznicę zamachu na życie naszego Papieża, od godz. 9.00 adorowaliśmy wystawiony Najświętszy Sakrament i modlitwę różańcową ofiarowaliśmy w obronie poczętego życia, a o godz. 9.30 kolejna Eucharystia w/w intencjach.

Od 2000r są organizowane przez nasze Koło spotkania opłatkowe , na to spotkania zjeżdżają się sympatycy Radia Maryja z Niemiec, a od 2002r takie spotkania są w godzinach popołudniowych również w Munster.
Od 2000r są organizowane pielgrzymki do Polskich Sanktuariów – Licheń, Toruń, Bydgoszcz, Górka Klasztorna, Kraków – Łagiewniki, Częstochowa i Kalisz. W 2001r., założyliśmy stowarzyszenie „Nasza Przyszlosc”e.V, dzięki której rozprowadzamy materiały polecane przez Radio Maryja i Fundację „Nasza Przyszłość” ze Szczecinka, na terenie Niemiec jest siedem punktów w których są możliwości zaopatrzenia się w te materiały.
W latach 1997 – 2007 byliśmy współorganizatorami transmisji na antenie Radia Maryja i TV Trwam łacznie 7 Dortmund, 5 Munster, Bonn 5. Tę transmisję przybliżają nam Ojczyznę i Boga dla nas mieszkających na obczyźnie. Bogu dzięki za takie Radio, które nazywa sie Radio Maryja.

Dziękuję ks. Proboszczowi Ryszardowi Mroziukowi za błogosławieństwo które otrzymaliśmy przed 10 laty i zapewniamy wszystkich kapłanów o nieustannej naszej modlitwie w ich intencjach.
Wszystkich wierzących zapraszamy do słuchania katolickiej rozgłośni, które nazywa sie Radio Maryja i ogladania TV Trwam i sami możecie ocenić przydatność tej największej ambony świata.
Dziękujemy wszystkim kapłanom pracującym w naszej Misji jak również księżom gościom za to że są zawsze z nami i pomagają nam w głoszeniu nowej ewangelizacji.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s